Vissza a száraz cellához.
Miért jó ez?
Elfogadható méretű, jó gáz termelés, megbízható, jó hatásfokú és nem utolsósorban még jól is néz ki. Többen úgy nézik a motorteremet mintha egy Bentley-vel járnék, mondjuk ők zömében erről az egészről nem sokat tudnak, ráadásul teljesen szkeptikusak, mondván bedumálom magamnak, hogy kevesebbet tankolok. Ámen.
Szóval, tudjuk mi a lötty! Hurrá! Hogy áll össze a száraz cellás generátor? Sok jó hírem lesz, mivel érzésem szerint sikerült eltalálnom egy optimális méretet, cellaszámot, áram feszejt és erősséget, ami láss csodát elég gázt is termel! Méret: 16x16cm, 1mm-es, 316L névre hallgató rozsdamentes lemez. Ennél kisebb cuki pofa, tenyeredben elfér, de minek?
Egyesek a neten azt hirdetik száraz cellás, 5x5-ös 5 lemezes, 3 liter/perc. Fejlövés... Persze ha 100 Ampert pumpálsz bele, 5mm-es lemezekkel. Sok infót elhallgatnak, mivel a gáztermelésnek még sok más feltétele is van. 16 cm-nél nagyobb? Gondolj arra, hogy a két végén le is kell zárni a "szendvicset", ami nem árt ha nagyobb mint a lemez, nehogy letesteljen. Ez így már 20x20 cm. Ezt még el tudod helyezni gond nélkül. Szóval 316L. Nem olcsó, pláne 10-20 db. nem, de ez az ára.
Itt jegyzem meg: nem szeretnék tanácsokat adni alu, réz, kartonpapír stb. lemezes építményekre. Egy valami jobb mint a rozsdamentes, a titán, de érthető okokból ezt sem részletezném. Darabszám: az enyém 11 lemezes, -,4 semleges,+ 4 semleges,-. 12 Amperrel, 1.5 liter gáz, cella fesz 2.5 Volt, melegedés nélkül. Egy jó irányszám: minden 1000 cm3-hez 0.5 liter gáz dukál. Lehet ezt fokozni de minek. Ha több gázt pumpálsz be, jobban leterheled az elektromos generátort és nem fog kevesebbet enni az autód. Ja hogy tiszta hidrogén hajtás a cél? Kevés autó fut a világban ily módon, még kell egy kis idő, hogy elterjedjen.
Valószínűleg csapok hozzá még 5 lemezt, egy pulzus modulátorral, azért, hogy a cellánkénti feszt csökkentsem az Amperszámmal egyetemben, max. 2 liter gáz termelése mellett. Ez egy optimális, jó hatásfokú, stabil megoldás. Tehát van lemezünk, el kell őket választani. Az anyag: szilikon gumi, szövetbetétes gumi, minden ami 100 fok alatt bírja a hőt, időjárást és lúgos környezetben nem bomlik el. Vastagság szempontjából már nagy a szórás. Amerikaiak nyilván collban, 1/8 colltól, 1/32-ig mindenről beszélnek. Európában 1.2-3 mm-ig. Én 2 mm-t választottam, szilikon gumiból. Kísérletezhetnék tovább, de minek, úgy néz ki ez jó. Összecsavarozás után 1-2 tizedet amúgy is húzok még rajta. Itt is van egy rossz hírem. Nem sikerült megfejtenem, miért ilyen k.....a drága az ilyen gumi mindenhol? Táblában vettem, én vágtam ki a konyha asztalon. Kis mennyiségben kivágást, stancolást nem vállal senki. Így is drágább volt 1 tömítés mint 1 lemez!!! 3 dolgot tanultam: addig kutatok amíg nem találok megfelelő gumit jóval olcsóbban. 2. Nem babrálok kivágással, ui. a stancolás, mint munkadíj szinte fillérek. 3. Többet rendelek egyszerre, max. kiárulom.
Szóval gumink is van! Mi kerül a 2 végére ami lehetőleg szigetelő tulajdonságokkal bír? Plexi, bakelit vagy hőre nem túl érzékeny műanyag. Én 1 cm vastag plexit választottam, árról ne beszéljünk, lásd fent gumi problémakört. Előnyei: roppant jól néz ki, ellenőrizni tudod mi zajlik a cellában, ha jól össze van szerelve, nem nyomja szét a fagy. Hátránya: ár, megmunkálhatóság. Fúrva, vagy olvad vagy pattan, vagy mindkettő. És ebbe még meneteket is kell vágnunk! Persze minden megoldható, de ne legyünk egyszerre elktromérnökök, kémikusok, vasas és plexi szakemberek mert össze akarunk rakni egy nyamvadt HHO generátort! Legközelebb fehér műanyagot szerzek be. Itt az előny-hátrány dolog megfordul.
Mindezt mivel fogjuk össze? M8-as csavarokat használtam, 12-t. Kicsit túllőttem a célon, 8 is elég lett volna 6-osból. De majd az új elgondolást a tapaszatlat dönti vagy igazolja. Minden esetre a mostani masszív. Nem használtam rozsdamentes csavarokat, nem is érdeklődtem utána. Lehet, hogy ennek is utána nézek mi a különbség árban.
Szükségünk lesz még, csatlakozókra, amivel az elektrolitet be, ill a gázt kivezetjük. Itt szintén a kaphatóság, ár gond merült fel. Szinte hallom a megjegyzéseket: itt kell ott kell itt ingyen van stb. Ami jó lenne az drága, kerti locsoló stb. fittingek. Fémből van, de szintén drága és felesleges. Szóval a mi van az drága és súlyos buherálás után adaptálható. Ami tuttira kéne, az nincs. Se "occóé", se "drágájé". Így Amerikából rendelem a műanyagot visszacsapó szeleppel együtt, de erről később. Ennél a módszernél nem árt ha van hitelkártyád, ha lehet ámerikai. Az Ebay-en is árulnak, de itt már óriási felárral. Persze senki nem akar profit nélkül kereskedni, de az már pofátlanság.
Drága Barátaim, bevezetésnek a bubik világába és az anyag beszerzéséből most ennyire futotta. Feladat van, folyt köv...