Sziasztok!
Beszéltünk már sokat a HHO cella anyagainak kiválasztásáról, fontosságáról, azonban úgy érzem még mindig nagy a tájékozatlanság ez ügyben. Különösen az elektródák (lemezek) terén. Ez a kis bejegyzés ezt a bizonytalanságot és a jelölésekkel járó "számháborút" próbálja feloldani.
Fel kell tennünk a kérdést: mi az amit esetünkben tudnia kell az anyagnak? Jó korrózióállóság, jó vezetőképesség, lehetőleg kis súly, alacsony ár. Mivel lúgos környezetben, áram bevezetése mellett kell helytállni az anyagnak, kapásból egy sor anyag kiesett. Úgy mint aluminium, réz, sima vas stb. és főleg aminek a széntartalma nagyobb mint 0.08%. Tehát kedves telefonálók, e-mail írók, akik rendszeresen eme anyagok után kérdezősködnek, ne vegyétek zokon, ha azt fogom mondani, olvassátok el a blogot! Már-már fárasztó ezerszer elmondani hogy az aluminium lúgban nem korrózióálló!
Maradnak a rozsdamentes és saválló anyagok. Sok a tévhit e körül is. Egy a sok közül, hogy van a KO anyag és kész. Na ezt ilyen könnyen nem ússzuk meg mert van egy jó pár. Van előttem egy lista 44 fajtát számoltam. Felejtsük el a nagy részét, minket 3 érdekel: a sokat emlegetett 316L, ami itthon 1.4404 vagy KO38LC néven fut. Ezzel egy baj van: Amerikában bármelyik sarki fűszeresnél kapható, nálunk szinte sehol. Ennek megfelelően az ára is magasabb lesz, a sokkal jobb minőségű, de készen kapható anyagokénál. Mi az ami itthon legkönnyebben hozzáférhető? A KO33-as (304 vagy 1.4301) Az élelmiszeriparban szinte 100%-ban ezt használják. Minden állati, növényi zsírnak, lének ellenáll. Jól polírozható, hőtűrő. Esetenként folt, elszíneződés maradhat hátra. Nekünk határeset. 1/2 évig használtam a cellámban, nem rozsdásodott. Aztán sima vízzel lett járatva, megjelent a rozsda. Árban ez a legkedvezőbb. Próba szerencse...
Maradt egy ami itthon viszonylag könnyen beszerezhető, a KO35Ti (1.4571 vagy 316Ti). Hajszállal jobb mint a 316L, a hozzáadott titán miatt, de itthon ez terjedt el, pont. Magas hőmérsékleten (100 C felett) nem teljesít annyira jól, de azokba a tartományokba mi nem fogunk kalandozni. Árban megfizethető. Tehát számunkra, ez a megoldás.
Egy anyag kicsit kilóg a sorból: a titán. Sok helyen felbukkant mostanában a titán, ill. a titánnal porszórt horror áron. Az ő esetében is ugyanazokat a kritériumokat kell nézni. Korrózióállóság, vezetőképesség, ár. Na már most, a KO35Ti-nél nekünk, NEM KELL JOBB KORRÓZIÓÁLLÓSÁG TERÉN! A titán vezetőképessége sem jobb! Tudvalevő, az összes KO anyag rossz vezető. Ha a rezet 100%-nak vesszük, a KO 3.5%, a titán még ennél is rosszabb, 3.1%. Ezért nem is értem, miért próbálnak kinti HHO oldalak arra apellálni, hogy ez ezért, meg azért sokkal jobb, tízszeres áron.
Utoljára hagytam a súly kérdését. Ezzel nem nagyon tudunk mit kezdeni. A KO olyan nehéz, amilyen. A titán kb. a fele. De vedd a jó oldalát: 2x olyan nehéz dolgot kapsz, tized áron.
Legújabb kísérletek szerint, a minőségi-mennyiségi gáztermelést nem annyira a lemez anyaga, hanem az elektrolit összetétele és a hozzá illesztett elektronika befolyásolja nagyobb mértékben.
Na de erről egy másik bejegyzésben.
HHO2